Ford F-150 P552 facelift (2018–2020)
Ford F-150 3.3l v6 6-speed automatic 4x4
P552 facelift (2018–2020), 2018–2020. Gasoline · 3.3 L · 290 hp · 6-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 8.0 s.
P552 facelift (2018–2020)
2018 - 2020
30
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.3 L
Horsepower
290
Torque
265 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
8.0 s
Wheelbase
3683 mm
Dimensions
5890 × 2029 × 1918 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 23.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5890 mm |
|---|---|
| Width | 2029 mm |
| Height | 1918 mm |
| Wheelbase | 3683 mm |
| Wheel size | 17-inch |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 290 hp |
| Torque | 265 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |