Ford F-150 P552 facelift (2018–2020)
Ford F-150 2.7l ecoboost v6 10-speed automatic 4x2 supercab
P552 facelift (2018–2020), 2018–2020. Gasoline · 2.7 L · 325 hp · 10-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.1 s.
P552 facelift (2018–2020)
2018 - 2020
30
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.7 L
Horsepower
325
Torque
400 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.1 s
Wheelbase
3683 mm
Dimensions
5890 × 2029 × 1918 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 26.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
XL Chrome Appearance Package
XL Power Equipment Group
XL STX Appearance Package
XL Sport Appearance Package
XLT Chrome Appearance Package
XLT Luxury Package
XLT Mid Equipment Group
XLT Power Equipment Group
XLT Safety Package
XLT Special Appearance Package
XLT Special Edition Package
XLT Sport Appearance Package
XLT Technology Package
XLT Trailer Tow Package
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5890 mm |
|---|---|
| Width | 2029 mm |
| Height | 1918 mm |
| Wheelbase | 3683 mm |
| Wheel size | 17-inch |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.7 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 325 hp |
| Torque | 400 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 6.1 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |