Ford F-150 P552 (2015–present)
Ford F-150 xl supercab 8-ft box
P552 (2015–present), 2015–2015. Gasoline · 3.5 L · 283 hp · 6-speed automatic · RWD.
P552 (2015–present)
2015 - 2015
16
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
283
Torque
255 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
RWD
Wheelbase
3683 mm
Dimensions
5890 × 2029 × 1913 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5890 mm |
|---|---|
| Width | 2029 mm |
| Height | 1913 mm |
| Wheelbase | 3683 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Horsepower | 283 hp |
| Torque | 255 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | RWD |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |