Ford Five Hundred D3 (2005–2007)
Ford Five Hundred stratus 4 door
D3 (2005–2007), 2005–2005. Gasoline · 2.4 L · 155 hp · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 9.8 s and top speed 112 mph.
D3 (2005–2007)
2005 - 2005
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
155
Torque
185 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
9.8 s
Top speed
112 mph
Curb weight
3417 lbs
Wheelbase
2868 mm
Dimensions
5098 × 1892 × 1562 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 29.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5098 mm |
|---|---|
| Width | 1892 mm |
| Height | 1562 mm |
| Wheelbase | 2868 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 21 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 21 L |
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
| Curb weight | 3417 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.4 L |
| Horsepower | 155 hp |
| Torque | 185 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.8 s |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |