Ford Five Hundred D3 (2005–2007)
Ford Five Hundred five hundred fwd
D3 (2005–2007), 2005–2007. Gasoline · 3.0 L · 203 hp · Automatic 6-spd · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.8 s and top speed 120 mph.
D3 (2005–2007)
2005 - 2007
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
203
Torque
207 lb-ft
Transmission
Automatic 6-spd
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
8.8 s
Top speed
120 mph
Curb weight
3649 lbs
Wheelbase
2868 mm
Dimensions
5098 × 1892 × 1562 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 27.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5098 mm |
|---|---|
| Width | 1892 mm |
| Height | 1562 mm |
| Wheelbase | 2868 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 21 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 21 L |
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
| Curb weight | 3649 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 203 hp |
| Torque | 207 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 6-spd |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 120 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.8 s |
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |