Ford Fiesta third generation (1989–2002)
Ford Fiesta ford fiesta 1.4
third generation (1989–2002), 1997–2002. Gasoline · 1.4 L · 90 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive.
third generation (1989–2002)
1997 - 2002
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.4 L
Horsepower
90
Torque
91 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2291 mm
Dimensions
3980 × 1651 × 1379 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
30.0 / 40.0 / 34.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3980 mm |
|---|---|
| Width | 1651 mm |
| Height | 1379 mm |
| Wheelbase | 2291 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 90 hp |
| Torque | 91 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 30.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 40.0 mpg |
| Fuel economy combined | 34.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |