Ford Fiesta third generation (1989–2002)
Ford Fiesta ford fiesta 1.3 automatic
third generation (1989–2002), 1991–1993. Gasoline · 1.3 L · 50 hp · 3-speed automatic · Front-wheel drive.
third generation (1989–2002)
1991 - 1993
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.3 L
Horsepower
50
Torque
66 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2291 mm
Dimensions
3960 × 1646 × 1374 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
27.0 / 34.0 / 30.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3960 mm |
|---|---|
| Width | 1646 mm |
| Height | 1374 mm |
| Wheelbase | 2291 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 50 hp |
| Torque | 66 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carbureted |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 27.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |