Ford Fiesta third generation (1989–2002)
Ford Fiesta ford fiesta 1.25 automatic
third generation (1989–2002), 1997–2002. Gasoline · 1.3 L · 75 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
third generation (1989–2002)
1997 - 2002
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.3 L
Horsepower
75
Torque
78 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2291 mm
Dimensions
3980 × 1651 × 1379 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
28.0 / 36.0 / 31.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3980 mm |
|---|---|
| Width | 1651 mm |
| Height | 1379 mm |
| Wheelbase | 2291 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 75 hp |
| Torque | 78 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 28.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 36.0 mpg |
| Fuel economy combined | 31.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |