Ford Fiesta B299 facelift (2012–2019)
Ford Fiesta fiesta se 4-door sedan
B299 facelift (2012–2019), 2014–2019. Gasoline · 1.6 L · 120 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.4 s and top speed 116 mph.
B299 facelift (2012–2019)
2014 - 2019
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
120
Torque
112 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.4 s
Top speed
116 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2489 mm
Dimensions
4407 × 1722 × 1476 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
27.0 / 35.0 / 30.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4407 mm |
|---|---|
| Width | 1722 mm |
| Height | 1476 mm |
| Wheelbase | 2489 mm |
| Wheel size | 15-inch alloy wheels |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 13 L |
| Fuel tank capacity | 12.4 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 120 hp |
| Torque | 112 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 116 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.4 s |
| Fuel economy city | 27.0 mpg |
| Fuel economy highway | 35.0 mpg |
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |