Ford Fiesta first generation (1976–1989)
Ford Fiesta ford fiesta 1.6l 4-speed automatic
first generation (1976–1989), 1984–1989. Gasoline · 1.6 L · 63 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 16.0 s and top speed 89 mph.
first generation (1976–1989)
1984 - 1989
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
63
Torque
85 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
16.0 s
Top speed
89 mph
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2291 mm
Dimensions
3980 × 1600 × 1374 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
28.0 / 38.0 / 32.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3980 mm |
|---|---|
| Width | 1600 mm |
| Height | 1374 mm |
| Wheelbase | 2291 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.6 L |
| Horsepower | 63 hp |
| Torque | 85 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 89 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 16.0 s |
| Fuel economy city | 28.0 mpg |
| Fuel economy highway | 38.0 mpg |
| Fuel economy combined | 32.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Semi-independent |
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Drums |