Ford Fiesta B299 (2002–2019)
Ford Fiesta fiesta
B299 (2002–2019), 2011–2011. Gasoline · 1.6 L · 5-speed manual · Front-Wheel Drive.
B299 (2002–2019)
2011 - 2011
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2489 mm
Dimensions
4409 × 1722 × 1476 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
28.0 / 37.0 / 31.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4409 mm |
|---|---|
| Width | 1722 mm |
| Height | 1476 mm |
| Wheelbase | 2489 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 12.4 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.6 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 28.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 37.0 mpg |
| Fuel economy combined | 31.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |