Ford Festiva WA (1988–1993)
Ford Festiva festiva
WA (1988–1993), 1988–1989. Gasoline · 1.3 L · Manual 4-spd · Front-Wheel Drive.
WA (1988–1993)
1988 - 1989
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.3 L
Transmission
Manual 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2291 mm
Dimensions
3856 × 1590 × 1430 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
32.0 / 39.0 / 34.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Car |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 3856 mm |
|---|---|
| Width | 1590 mm |
| Height | 1430 mm |
| Wheelbase | 2291 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.6 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.3 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 4-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 32.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 39.0 mpg |
| Fuel economy combined | 34.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |