Ford F150 PN96 second facelift (2004–2008)
Ford F150 ford f-150 lariat 4.6l v8 4x2 supercab
PN96 second facelift (2004–2008), 2004–2008. Gasoline · 4.6 L · 231 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 9.4 s and top speed 107 mph.
PN96 second facelift (2004–2008)
2004 - 2008
33
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.6 L
Horsepower
231
Torque
293 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
9.4 s
Top speed
107 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3683 mm
Dimensions
5740 × 2004 × 1877 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5740 mm |
|---|---|
| Width | 2004 mm |
| Height | 1877 mm |
| Wheelbase | 3683 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 235/70R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 231 hp |
| Torque | 293 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 107 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.4 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |