Ford F150 PN96 second facelift (2004–2008)
Ford F150 ford f-150 harley-davidson 5.4l v8 4x2 supercrew supercharged
PN96 second facelift (2004–2008), 2005–2008. Gasoline · 5.4 L · 450 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.5 s and top speed 112 mph.
PN96 second facelift (2004–2008)
2005 - 2008
33
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.4 L
Horsepower
450
Torque
500 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.5 s
Top speed
112 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3531 mm
Dimensions
5588 × 2004 × 1930 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 15.0 / 13.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5588 mm |
|---|---|
| Width | 2004 mm |
| Height | 1930 mm |
| Wheelbase | 3531 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 275/65R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 30.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.4 L |
| Aspiration | Supercharged |
| Horsepower | 450 hp |
| Torque | 500 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.5 s |
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |