Ford F150 PN96 facelift (1997–2003)
Ford F150 ford f-150 supercrew 4.6l v8 automatic
PN96 facelift (1997–2003), 2001–2003. Gasoline · 4.6 L · 231 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 9.5 s.
PN96 facelift (1997–2003)
2001 - 2003
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.6 L
Horsepower
231
Torque
293 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
9.5 s
Wheelbase
3518 mm
Dimensions
5740 × 2014 × 1803 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5740 mm |
|---|---|
| Width | 2014 mm |
| Height | 1803 mm |
| Wheelbase | 3518 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 30.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.6 L |
| Horsepower | 231 hp |
| Torque | 293 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 9.5 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |