Ford F150 PN96 facelift (1997–2003)
Ford F150 ford f-150 regular cab 4.2l v6 5-speed manual
PN96 facelift (1997–2003), 1997–2003. Gasoline · 4.2 L · 202 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 9.8 s.
PN96 facelift (1997–2003)
1997 - 2003
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.2 L
Horsepower
202
Torque
260 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
9.8 s
Wheelbase
2967 mm
Dimensions
5004 × 2014 × 1803 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 20.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5004 mm |
|---|---|
| Width | 2014 mm |
| Height | 1803 mm |
| Wheelbase | 2967 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.2 L |
| Horsepower | 202 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 9.8 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |