Ford F150 PN96 facelift (1997–2003)
Ford F150 ford f-150 lightning supercab 5.4l v8 automatic
PN96 facelift (1997–2003), 1999–2004. Gasoline · 5.4 L · 380 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.8 s.
PN96 facelift (1997–2003)
1999 - 2004
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.4 L
Horsepower
380
Torque
450 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.8 s
Wheelbase
3518 mm
Dimensions
5591 × 2014 × 1803 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 15.0 / 13.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5591 mm |
|---|---|
| Width | 2014 mm |
| Height | 1803 mm |
| Wheelbase | 3518 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.4 L |
| Horsepower | 380 hp |
| Torque | 450 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 5.8 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |