Ford F-150 Lightning First generation (2022–present)
Ford F-150 Lightning f-150 lightning pro 4wd extended range
First generation (2022–present), 2024–2024. Automatic (A1) · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.0 s and top speed 98 mph.
First generation (2022–present)
2024 - 2024
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Transmission
Automatic (A1)
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
4.0 s
Top speed
98 mph
Curb weight
7 lbs
Wheelbase
3696 mm
Dimensions
5911 × 2032 × 1989 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 70.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5911 mm |
|---|---|
| Width | 2032 mm |
| Height | 1989 mm |
| Wheelbase | 3696 mm |
| Front track | 68 mm |
| Rear track | 68 mm |
Volume and weight
| Curb weight | 7 lbs |
|---|---|
| Gross weight | 8 lbs |
Engine
| Electric motor | Dual AC electric motors |
|---|---|
| Electric horsepower | 563 hp |
| Electric torque | 775 lb-ft |
| System horsepower | 563 hp |
| System torque | 775 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 131.0 kWh |
| Battery net capacity | 131.0 kWh |
| Battery voltage | 400 V |
| AC charge power | 11.5 kW |
| DC charge power | 150.0 kW |
| Charge time 120V | 4.0 h |
| Charge time 240V | 10.0 h |
| Charge setup 240V | 11.5 kW onboard charger |
| Electric range | 320 mi |
Transmission
| Transmission | Automatic (A1) |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 98 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.0 s |
| Fuel economy combined | 70.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Independent rear suspension |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |