Ford Expedition U324 facelift (2015–2017)
Ford Expedition ford expedition xlt 4x2
U324 facelift (2015–2017), 2015–2017. Gasoline · 3.5 L · 365 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.8 s and top speed 113 mph.
U324 facelift (2015–2017)
2015 - 2017
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
365
Torque
420 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.8 s
Top speed
113 mph
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
5245 × 2029 × 1961 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 22.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5245 mm |
|---|---|
| Width | 2029 mm |
| Height | 1961 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 28.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 6 lbs |
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 365 hp |
| Torque | 420 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 113 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.8 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |