Ford Expedition U324 (2007–present)
Ford Expedition expedition timberline awd
U324 (2007–present), 2022–2024. Gasoline · 3.5 L · 10-speed automatic · Part-time 4-Wheel Drive.
U324 (2007–present)
2022 - 2024
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Transmission
10-speed automatic
Drive
Part-time 4-Wheel Drive
Wheelbase
3112 mm
Dimensions
5334 × 2029 × 1971 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 19.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Standard Sport Utility Vehicle 4WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5334 mm |
|---|---|
| Width | 2029 mm |
| Height | 1971 mm |
| Wheelbase | 3112 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.3 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.5 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Part-time 4-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |