Ford Expedition U324 (2007–present)
Ford Expedition expedition 2wd ffv
U324 (2007–present), 2009–2014. Flexible-fuel (FFV) gasoline · 5.4 L · 6-speed automatic · Rear-wheel drive.
U324 (2007–present)
2009 - 2014
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible-fuel (FFV) gasoline
Engine volume
5.4 L
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
5227 × 2002 × 1961 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 20.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sport Utility Vehicle - 2WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5227 mm |
|---|---|
| Width | 2002 mm |
| Height | 1961 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 28.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Flexible-fuel (FFV) gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.4 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Gasoline or E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |