Ford Expedition U324 (2007–present)
Ford Expedition expedition 2wd
U324 (2007–present), 2015–2017. Gasoline · 3.5 L · 6-speed automatic · Rear-wheel drive.
U324 (2007–present)
2015 - 2017
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
5245 × 2029 × 1946 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 22.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Standard Sport Utility Vehicle 2WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5245 mm |
|---|---|
| Width | 2029 mm |
| Height | 1946 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 28.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.5 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |