Ford EcoSport B515 (2018–2019)
Ford EcoSport titanium awd
B515 (2018–2019), 2018–2018. Gasoline · 2.0 L · 166 hp · 6-speed automatic · 4WD.
B515 (2018–2019)
2018 - 2018
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
166
Torque
149 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
4WD
Curb weight
3250 lbs
Wheelbase
2520 mm
Dimensions
4097 × 1765 × 1646 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | SUV |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4097 mm |
|---|---|
| Width | 1765 mm |
| Height | 1646 mm |
| Wheelbase | 2520 mm |
| Wheel size | 17-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3250 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 166 hp |
| Torque | 149 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point injection |
| Compression ratio | 10 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | 4WD |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |