Ford EcoSport B515 (2018–2019)
Ford EcoSport ecosport fwd
B515 (2018–2019), 2018–2021. Gasoline · 1.0 L · 123 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 10.7 s and top speed 111 mph.
B515 (2018–2019)
2018 - 2021
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.0 L
Horsepower
123
Torque
125 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
10.7 s
Top speed
111 mph
Curb weight
3031 lbs
Wheelbase
2520 mm
Dimensions
4097 × 1765 × 1646 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
27.0 / 29.0 / 28.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4097 mm |
|---|---|
| Width | 1765 mm |
| Height | 1646 mm |
| Wheelbase | 2520 mm |
| Wheel size | 16-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3031 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.0 L |
| Horsepower | 123 hp |
| Torque | 125 lb-ft |
| Cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 10 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 111 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.7 s |
| Fuel economy city | 27.0 mpg |
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 28.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |