Ford EcoSport B515 facelift (2020–2022)
Ford EcoSport outback awd
B515 facelift (2020–2022), 2020–2020. Gasoline · 2.5 L · 166 hp · 8-speed automatic · All-Wheel Drive.
B515 facelift (2020–2022)
2020 - 2020
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
166
Torque
171 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
2520 mm
Dimensions
4097 × 1844 × 1646 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
26.0 / 32.0 / 29.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Small Sport Utility Vehicle 4WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4097 mm |
|---|---|
| Width | 1844 mm |
| Height | 1646 mm |
| Wheelbase | 2520 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Wheel size | 205/60R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.6 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 166 hp |
| Torque | 171 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 26.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 29.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |