Ford E350 Wagon E-Series final era (2011–2014)
Ford E350 Wagon e350 wagon
E-Series final era (2011–2014), 2011–2014. Gasoline · 6.8 L · 255 hp · 5-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
E-Series final era (2011–2014)
2011 - 2014
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.8 L
Horsepower
255
Torque
350 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3505 mm
Dimensions
5504 × 2017 × 2093 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Vans, Passenger Type |
| Doors | 4 |
| Seats | 15 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5504 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2093 mm |
| Wheelbase | 3505 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 6 lbs |
| Gross weight | 10 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.8 L |
| Horsepower | 255 hp |
| Torque | 350 lb-ft |
| Cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.8 |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |