Ford E350 Van E-Series (Econoline) (2011–2014)
Ford E350 Van e350 van ffv
E-Series (Econoline) (2011–2014), 2014–2014. Gasoline · 5.4 L · 255 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
E-Series (Econoline) (2011–2014)
2014 - 2014
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.4 L
Horsepower
255
Torque
350 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
5400 lbs
Wheelbase
3505 mm
Dimensions
5504 × 2017 × 2154 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 13.0 mpg
General information
| Vehicle class | Vans, Cargo Type |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5504 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2154 mm |
| Wheelbase | 3505 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 40.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5400 lbs |
| Gross weight | 9000 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.4 L |
| Horsepower | 255 hp |
| Torque | 350 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Fuel system | Sequential MPI |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Gasoline or E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |