Ford E250 Van E-Series (2008 redesign) facelift (2014–2014)
Ford E250 Van 300
E-Series (2008 redesign) facelift (2014–2014), 2014–2014. Gasoline · 3.6 L · 305 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive.
E-Series (2008 redesign) facelift (2014–2014)
2014 - 2014
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
305
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3505 mm
Dimensions
5504 × 2017 × 2085 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 23.0 / 23.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5504 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2085 mm |
| Wheelbase | 3505 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Horsepower | 305 hp |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |