Ford E250 Van E-150/E-250/E-350 (Econoline) (1992–2013)
Ford E250 Van e250 cng
E-150/E-250/E-350 (Econoline) (1992–2013), 2001–2001. Natural gas · 5.4 L · 175 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
E-150/E-250/E-350 (Econoline) (1992–2013)
2001 - 2001
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Natural gas
Engine volume
5.4 L
Horsepower
175
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3505 mm
Dimensions
5504 × 2017 × 2093 mm
General information
| Vehicle class | Cargo Van |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5504 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2093 mm |
| Wheelbase | 3505 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|---|
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Natural gas |
|---|---|
| Engine volume | 5.4 L |
| Horsepower | 175 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | CNG |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |