Ford E150 Van VN (1992–2007)
Ford E150 Van ford e-150 van 4.6l v8
VN (1992–2007), 1997–2007. Gasoline · 4.6 L · 225 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
VN (1992–2007)
1997 - 2007
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.6 L
Horsepower
225
Torque
286 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3505 mm
Dimensions
5385 × 2017 × 2093 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 15.0 / 13.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2093 mm |
| Wheelbase | 3505 mm |
| Wheel size | 16 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.6 L |
| Horsepower | 225 hp |
| Torque | 286 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |