Ford E150 Club Wagon E-150 (1985–2002)
Ford E150 Club Wagon g15/25 vandura 2wd
E-150 (1985–2002), 1989–1989. FFS · 5.0 L · Manual 4-spd · Rear-Wheel Drive.
E-150 (1985–2002)
1989 - 1989
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
FFS
Engine volume
5.0 L
Transmission
Manual 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3150 mm
Dimensions
5504 × 2014 × 2093 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 17.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger Van |
| Doors | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5504 mm |
|---|---|
| Width | 2014 mm |
| Height | 2093 mm |
| Wheelbase | 3150 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine volume | 5.0 L |
|---|---|
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Manual 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |