Ford Crown Victoria EN114 facelift (2003–2011)
Ford Crown Victoria crown victoria ffv
EN114 facelift (2003–2011), 2008–2011. Flexible-fuel (FFV) gasoline/E85 · 4.6 L · 224 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 8.9 s and top speed 109 mph.
EN114 facelift (2003–2011)
2008 - 2011
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible-fuel (FFV) gasoline/E85
Engine volume
4.6 L
Horsepower
224
Torque
272 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
8.9 s
Top speed
109 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2913 mm
Dimensions
5385 × 1986 × 1443 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 24.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Full-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 1986 mm |
| Height | 1443 mm |
| Wheelbase | 2913 mm |
Volume and weight
| Trunk volume max | 21 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Flexible-fuel (FFV) gasoline/E85 |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 224 hp |
| Torque | 272 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 109 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.9 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded/E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |