Ford Crown Victoria EN53 (1992–2002)
Ford Crown Victoria crown victoria police
EN53 (1992–2002), 1993–2006. Gasoline · 4.6 L · 250 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
EN53 (1992–2002)
1993 - 2006
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.6 L
Horsepower
250
Torque
275 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2913 mm
Dimensions
5385 × 1986 × 1443 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 1986 mm |
| Height | 1443 mm |
| Wheelbase | 2913 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.6 L |
| Horsepower | 250 hp |
| Torque | 275 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |