Ford Crown Victoria EN53 (1992–2002)
Ford Crown Victoria concorde
EN53 (1992–2002), 1993–1996. Gasoline · 3.3 L · 153 hp · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive.
EN53 (1992–2002)
1993 - 1996
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.3 L
Horsepower
153
Torque
177 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2870 mm
Dimensions
5174 × 1890 × 1410 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5174 mm |
|---|---|
| Width | 1890 mm |
| Height | 1410 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.3 L |
| Horsepower | 153 hp |
| Torque | 177 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |