Ford Aerostar Wagon First generation facelift (1990–1997)
Ford Aerostar Wagon aerostar wagon
First generation facelift (1990–1997), 1990–1996. Gasoline · 4.0 L · 155 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
First generation facelift (1990–1997)
1990 - 1996
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
155
Torque
220 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
4834 × 1834 × 1816 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 20.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Minivan |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4834 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1816 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front, longitudinal |
| Engine volume | 4.0 L |
| Horsepower | 155 hp |
| Torque | 220 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |