Ford Aerostar Wagon First generation (1986–1989)
Ford Aerostar Wagon ford aerostar wagon 2.8l automatic 4x4
First generation (1986–1989), 1987–1989. Gasoline · 2.8 L · 115 hp · 3-speed automatic · Four-wheel drive.
First generation (1986–1989)
1987 - 1989
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.8 L
Horsepower
115
Torque
150 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
4928 × 1829 × 1829 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 19.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4928 mm |
|---|---|
| Width | 1829 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 115 hp |
| Torque | 150 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carbureted |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |