Dodge W250 Pickup W250 facelift (1992–1993)
Dodge W250 Pickup w250 pickup 4wd
W250 facelift (1992–1993), 1992–1993. Gasoline · 5.9 L · 170 hp · Manual 5-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
W250 facelift (1992–1993)
1992 - 1993
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Horsepower
170
Torque
280 lb-ft
Transmission
Manual 5-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
3327 mm
Dimensions
6218 × 2019 × 1930 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
10.0 / 13.0 / 11.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 6218 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1930 mm |
| Wheelbase | 3327 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.9 L |
| Horsepower | 170 hp |
| Torque | 280 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 10.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 13.0 mpg |
| Fuel economy combined | 11.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |