Dodge Stratus JA (1995–2006)
Dodge Stratus stratus
JA (1995–2006), 2001–2005. Gasoline · 3.0 L · 200 hp · Automatic (S4) · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.3 s and top speed 130 mph.
JA (1995–2006)
2001 - 2005
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
200
Torque
200 lb-ft
Transmission
Automatic (S4)
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
8.3 s
Top speed
130 mph
Curb weight
3210 lbs
Wheelbase
2634 mm
Dimensions
4694 × 1763 × 1351 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4694 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1351 mm |
| Wheelbase | 2634 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 59 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3210 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 200 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic (S4) |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.3 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |