Dodge Stratus JA (1995–2006)
Dodge Stratus stratus
JA (1995–2006), 1995–2000. Gasoline · 2.5 L · 168 hp · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 9.0 s and top speed 124 mph.
JA (1995–2006)
1995 - 2000
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
168
Torque
170 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
9.0 s
Top speed
124 mph
Curb weight
3090 lbs
Wheelbase
2634 mm
Dimensions
4694 × 1763 × 1351 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4694 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1351 mm |
| Wheelbase | 2634 mm |
| Front track | 59 mm |
| Rear track | 59 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3090 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 168 hp |
| Torque | 170 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 124 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.0 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |