Dodge Stratus JA facelift (1998–2006)
Dodge Stratus 2.5l v6 4-speed automatic
JA facelift (1998–2006), 1998–2000. Gasoline · 2.5 L · 154 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
JA facelift (1998–2006)
1998 - 2000
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
154
Torque
177 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
2743 mm
Dimensions
4648 × 1763 × 1359 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 28.0 / 23.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4648 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1359 mm |
| Wheelbase | 2743 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 154 hp |
| Torque | 177 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |