Dodge Stealth Z16A (1991–1996)
Dodge Stealth stealth
Z16A (1991–1996), 1991–1996. Gasoline · 3.0 L · 300 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 5.9 s and top speed 155 mph.
Z16A (1991–1996)
1991 - 1996
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
300
Torque
307 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
5.9 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3671 lbs
Wheelbase
2469 mm
Dimensions
4539 × 1839 × 1255 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4539 mm |
|---|---|
| Width | 1839 mm |
| Height | 1255 mm |
| Wheelbase | 2469 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3671 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 307 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 8 |
| Bore and stroke | 3.59 x 2.83 in |
| Engine code | 6G72 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.9 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |