Dodge Spirit AA-body (1989–1995)
Dodge Spirit 405 sedan
AA-body (1989–1995), 1991–1991. Gasoline · 1.9 L · 93 hp · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive.
AA-body (1989–1995)
1991 - 1991
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.9 L
Horsepower
93
Torque
117 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2649 mm
Dimensions
4496 × 1727 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4496 mm |
|---|---|
| Width | 1727 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2649 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.9 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.9 L |
| Horsepower | 93 hp |
| Torque | 117 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |