Dodge Shadow P-body (1989–1993)
Dodge Shadow dodge shadow convertible 2.5 turbo
P-body (1989–1993), 1989–1993. Gasoline · 2.5 L · 150 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive. 0–60 mph in 8.2 s and top speed 118 mph.
P-body (1989–1993)
1989 - 1993
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
150
Torque
180 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
8.2 s
Top speed
118 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2469 mm
Dimensions
4468 × 1702 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Convertible |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4468 mm |
|---|---|
| Width | 1702 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2469 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 180 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Throttle-body injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 118 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.2 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Semi-independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |