Dodge Rampage Pickup L-body (1984–1984)
Dodge Rampage Pickup rampage pickup 2wd
L-body (1984–1984), 1984–1984. Gasoline · 2.2 L · 3-speed automatic · 2-Wheel Drive.
L-body (1984–1984)
1984 - 1984
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Transmission
3-speed automatic
Drive
2-Wheel Drive
Wheelbase
2652 mm
Dimensions
4440 × 1679 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 24.0 / 21.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Small Pickup Trucks 2WD |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4440 mm |
|---|---|
| Width | 1679 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2652 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.2 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | 2-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring rear suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |