Dodge Ram Wagon 2500 Ram Van / Wagon 2500 (2001–2002)
Dodge Ram Wagon 2500 ram wagon 2500 2wd
Ram Van / Wagon 2500 (2001–2002), 2001–2002. Gasoline · 5.9 L · 245 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
Ram Van / Wagon 2500 (2001–2002)
2001 - 2002
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Horsepower
245
Torque
335 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3226 mm
Dimensions
5690 × 2017 × 2085 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 16.0 / 13.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5690 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2085 mm |
| Wheelbase | 3226 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.9 L |
| Horsepower | 245 hp |
| Torque | 335 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 16.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |