Dodge Ram Wagon 1500 DN (2001–2002)
Dodge Ram Wagon 1500 ram wagon 1500 2wd
DN (2001–2002), 2001–2002. Gasoline · 3.9 L · 175 hp · Automatic 3-spd · Rear-Wheel Drive.
DN (2001–2002)
2001 - 2002
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.9 L
Horsepower
175
Torque
225 lb-ft
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3226 mm
Dimensions
5639 × 2017 × 2085 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 17.0 / 14.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Vans, Passenger Type |
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5639 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2085 mm |
| Wheelbase | 3226 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 175 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 9.3 |
| Engine code | Magnum 3.9L V6 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |