Dodge Ram Van 2500 B-platform (2001–2003)
Dodge Ram Van 2500 ram van 2500 2wd
B-platform (2001–2003), 2001–2002. Gasoline · 3.9 L · 175 hp · Automatic 3-spd · Rear-Wheel Drive.
B-platform (2001–2003)
2001 - 2002
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.9 L
Horsepower
175
Torque
225 lb-ft
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3241 mm
Dimensions
5293 × 2017 × 2085 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Vans, Cargo Type |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5293 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2085 mm |
| Wheelbase | 3241 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.9 L |
| Horsepower | 175 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |