Dodge Ram Van 1500 B350 (2001–2003)
Dodge Ram Van 1500 ram van 1500 2wd
B350 (2001–2003), 2001–2003. Gasoline · 5.2 L · 230 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
B350 (2001–2003)
2001 - 2003
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.2 L
Horsepower
230
Torque
300 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3241 mm
Dimensions
5385 × 2014 × 2093 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2014 mm |
| Height | 2093 mm |
| Wheelbase | 3241 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 230 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |