Dodge Ram 50 Pickup first generation facelift (1987–1993)
Dodge Ram 50 Pickup ram 50 pickup 2wd
first generation facelift (1987–1993), 1990–1993. Gasoline · 2.4 L · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
first generation facelift (1987–1993)
1990 - 1993
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2624 mm
Dimensions
4440 × 1689 × 1549 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 22.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4440 mm |
|---|---|
| Width | 1689 mm |
| Height | 1549 mm |
| Wheelbase | 2624 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.4 L |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |