Dodge Ram 1500 Pickup DT (2019–present)
Dodge Ram 1500 Pickup ram 1500 classic lone star quad cab 4x2
DT (2019–present), 2019–2024. Gasoline · 3.6 L · 305 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 7.7 s and top speed 106 mph.
DT (2019–present)
2019 - 2024
37
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
305
Torque
269 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
7.7 s
Top speed
106 mph
Wheelbase
3569 mm
Dimensions
5817 × 2017 × 1923 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 25.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5817 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 1923 mm |
| Wheelbase | 3569 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 26.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 305 hp |
| Torque | 269 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 106 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.7 s |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |